תעשיית החלל האמריקאית תחת מתקפות האקרים וריגול

סוכנויות הביון האמריקאיות פרסמו אזהרה אודות מרגלים המכוונים לתעשיית החלל האמריקאית וכן אודות מתקפות סייבר נגד תשתית הלוויין של המדינה. המרכז הלאומי למודיעין וביטחון (NCSC), חלק מהמשרד האמריקאי של מנהל המודיעין הלאומי, פרסם ב- 18 באוגוסט אזהרה לפיה סוכנויות מודיעין זרות עלולות להשתמש במתקפות סייבר או בריגול קלאסי, כדי לאסוף מידע רגיש על יכולות חלל אמריקאיות או טכנולוגיות חדשניות. האזהרה נוגעת גם לשימוש במערכות חלל נגדיות כמו חסימת לוויין או פריצת סייבר במטרה לשבש מערכות לוויין בארה"ב.

לפי פרסום ה- NCSC, מכירות סוכנויות מודיעין זרות בחשיבותה של תעשיית החלל המסחרית לכלכלת ארה"ב ולביטחון הלאומי, כולל התלות הגוברת של תשתיות קריטיות בנכסים מבוססי חלל. ההצהרה מציעה סדרה של קווים מנחים אשר יסייעו לחברות פרטיות לצמצם נזק פוטנציאלי שניסיונות הריגול הללו עלולים לגרום. אזהרה זו מגיעה בזמן שבו ההשקעה במגזר החלל האמריקאי מגיעה לשיאים חדשים ותשתית הלוויין של אמריקה ממשיכה לצמוח להיקף חסר תקדים.

NCSC מפרטת מגוון דרכים שבהן יכולות סוכנויות ביון זרות להשיג גישה לתעשיית החלל על מנת לרכוש גישה למומחיות או לטכנולוגיות חדשות. חלק משיטות הריגול לכאורה תמימות, כמו פניה למומחים בתעשיית החלל בכנסים או פנייה אליהם דרך פורומים מקוונים כדי לאסוף מידע. שיטות אחרות קשורות יותר בעסקאות, כאשר סוכנויות מודיעין זרות מנסות לעתים קרובות להשיג גישה למידע רגיש באמצעות שימוש במיזמים משותפים או בחברות קש כדי להשקיע בחברות חלל לשם השגת גישה, או דרך קניית דרכן לשרשרת האספקה שחברות תעופה אמריקאיות תלויות בה לצורך חלקים וחומרים. חלק מהשיטות מפורשות יותר, כמו ביצוע מתקפות סייבר או פריצה לרשתות מחשוב כדי לגנוב קניין רוחני. נזכיר כי בשנת 2021 הייתה נאס"א אחת מתשע סוכנויות שהיו במוקד פרצת SolarWinds – מתקפת סייבר מסיבית אותה כינתה הנהגת הסוכנות "קריאת השכמה" במונחים של אבטחת רשתות המחשוב בהן היא תלויה לאחסון ושיתוף נתונים טכניים רגישים.

NCSC מציינת שסוכנויות ביון זרות עלולות לפגוע בביטחון הלאומי של ארה"ב באמצעות איסוף נתונים רגישים הקשורים למידע המועבר ללוויינים ומהם ושיבוש התקשורת הלוויינית של ארה"ב. התרחיש האחרון התרחש מאז פלישתה של רוסיה לאוקראינה בפברואר 2022. לפי אילון מאסק הבעלים SpaceX, היו לווייני תקשורת האינטרנט Starlink של החברה יעד למתקפות סייבר ולנסיונות חסימה תכופים: "מספר מסופי Starlink ליד אזורי סכסוך נתקעו במשך כמה שעות בכל פעם", פרסם מאסק ל- X (לשעבר Twitter) במרץ 2022. כוח החלל של ארצות הברית דיווח שגם אותות GPS ברחבי אוקראינה נתקעו שוב ושוב. לא רק לוויינים מעל אוקראינה נמצאים תחת מתקפות סייבר. גנרל דיוויד ד' תומפסון – סגן ראש מבצעי החלל של חיל החלל של ארצות הברית, אמר לעיתון הוושינגטון פוסט בשנת 2021 כי לוויינים אמריקאים מותקפים כל יום.

למקור הידיעה ולקריאה נוספת

תעשיית החלל האמריקאית תחת מתקפות האקרים וריגול
דילוג לתוכן