מתקפת האקרים על ספקית הטלקום הלווינית ברוסיה

על פי הודעה שפורסמה בטלגרם בשבוע שעבר, טוענים האקרים כי תקפו את Dozor – ספקית תקשורת לוויינית המשרתת קווי חשמל, שדות נפט, יחידות צבא רוסיות ואת שירות הביטחון הפדרלי (FSB): "הושבתה ספקית הלוויין Dozor (קבוצת חברות אמטל) המשרתת קווי חשמל, שדות נפט, יחידות צבאיות של משרד ההגנה הרוסי, שירות הביטחון הפדרלי, קרן הפנסיה ופרויקטים רבים אחרים, כולל צי הסוחר הצפוני ותחנת הכוח הגרעינית Bilibino", נכתב בהודעה הראשונה של הקבוצה, לפי תרגום וכן: "חלק ממסופי הלוויין הוכשלו, המתגים הופעלו מחדש, המידע בשרתים הושמד".

ההאקרים גם טוענים כי השחיתו ארבעה אתרי אינטרנט רוסיים שלכאורה אינם קשורים בהודעות תמיכה בקבוצה הצבאית הפרטית וגנר – קבוצת שכירי החרב הרוסית שעלתה לכותרות הבינלאומיות בסוף השבוע שעבר כשצעדה לעבר מוסקבה במרד מדהים שקרא תיגר על כוחו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, לפני שהקבוצה נעצרה.

הנהגת קבוצת וגנר הועברה לבלארוס, בעלת ברית רוסית איתנה. יבגני פריגוז'ין – ראש קבוצת ואגנר, יצר ומימן את סוכנות המחקר לאינטרנט, חוות טרולים שממשלת ארה"ב אישרשה את תפקידה בפעולות ההתערבות הרוסיות בבחירות לנשיאות ארה"ב ב- 2016 ולאחר מכן בבחירות 2018. נשיא בלארוס – אלכסנדר לוקשנקו, אמר כי הוא טען נגד רצונו של פוטין להוציא להורג את פריגוז'ין בגין הובלת המרד ובמקום זאת תיווך בעסקה לשליחת פריגוז'ין לבלארוס.

ההודעה שהועלתה לאתרי האינטרנט שהושחתו הראתה את סמל ואגנר, יחד עם הודעה על ההתקוממות ותוצאותיה: "הסכמנו לפתרון שליו כי השגנו את העיקר – הראינו את היכולות שלנו וגם אישור חברתי מלא לפעולות שלנו", נכתב בהודעה, לפי תרגום גוגל וכן: "אבל מה אנחנו רואים במקום? ההנהגה הצבאית הנוכחית לא הודחה מתפקידה, תיקים פליליים לא נסגרו… אתם גירשתם אותנו מאזור ה- NWO, מרוסיה, אבל אתם לא יכולים להעיף אותנו מהרשת". "אנחנו לוקחים אחריות על פריצה", נכתב בהמשך ההודעה שציינה גם כי זו רק ההתחלה והמשך יבוא.

הקבוצה פרסמה קישור לקובץ zip המכיל 674 קבצים כולל תמונות ומסמכים. הקבוצה גם פרסמה שלושה קבצים שנראים כמציגים קשרים בין ה- FSB ל- Dozor ואת הסיסמאות בהן היו צריכים להשתמש עובדי Dozor כדי לוודא שהם פועלים מול נציגי FSB בפועל, כאשר סיסמה אחת תקפה לחודשיים ב- 2023.

דאג מאדורי – מנהל ניתוח אינטרנט בחברת Kentik אמר לאתר CyberScoop שהחיבור של Dozor לאינטרנט נפל בערך בשעה 22:00 ביום רביעי ואינו נגיש. אחד המסלולים שבהם משתמשת החברה הועבר לאמטל-סוויאז – חברת האם של Dozor במוסקבה.

אולג שאקירוב – מומחה למדיניות סייבר ויועץ בצוות החשיבה של מרכז PIR הממוקם במוסקבה, צייץ ביום חמישי כי "המעורבות של וגנר היא מאוד לא סבירה" ושהיא נראית "כמו מתקפת דגל כוזב אוקראיני". שאקירוב אמר לאתר CyberScoop בהודעה מקוונת כי "הפריצה ודלף המידע נראים אמיתיים, אך זה לא משהו שקבוצת ואגנר עושה. אין להם מניע ואין להם היסטוריה של מתקפות כאלו".

למקור הידיעה ולקריאה נוספת

מתקפת האקרים על ספקית הטלקום הלווינית ברוסיה
דילוג לתוכן