מפעילת הסלולר המובילה באוקראינה נפגעה ממתקפת סייבר קשה

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי מפעילת הרשת הסלולרית הגדולה ביותר באוקראינה – Kyivstar – מקווה לשחזר את פעילותה עוד השבוע, לאחר שנקלעה למה שנראה כמתקפת הסייבר הגדולה ביותר מאז שפתחה רוסיה במלחמה נגד אוקראינה בפברואר 2022.

מתקפת הסייבר על קייבסטאר, המספקת שירות לכמחצית מאוכלוסיית אוקראינה כמנויי סלולר – פגעה בשירות, פגעה בתשתית IT והעמידה מיליוני אנשים בסכנה שלא יקבלו התראות על תקיפות אוויריות רוסיות. מתקפת הסייבר גם שיבשה את מערכות ההתראה מפני תקיפות אוויר בחלקים של קייב. מנכ"ל החברה – אולכסנדר קומרוב, אמר שמתקפת הסייבר היא תוצאה של המלחמה עם רוסיה: "המלחמה מתרחשת גם במרחב הווירטואלי. למרבה הצער, נפגענו כתוצאה מהמלחמה הזו", אמר לטלוויזיה הלאומית והוסיף: "המתקפה פגעה משמעותית בתשתית שלנו ומכיוון שלא יכולנו להתמודד עם המתקפה ברמה הוירטואלית, השבתנו את קייבסטאר כדי להגביל את הגישה של האויב למערכות שלנו". קומרוב לא ציין איזה גוף רוסי הוא סבור שאחראי למתקפת הסייבר, אך אמר שהמידע האישי של לקוחות החברה לא נפגע.

קבוצת ההאקטיביסטים הרוסית Killnet לקחה אחריות על המתקפה באמצעות הצהרה באפליקציית טלגרם, אך לא סיפקה ראיות. מקור המקורב לקייבסטאר טוען שהצבא האוקראיני לא הושפע מהשבתת השירות הסלולרי. סוכנות הביון SBU של אוקראינה אמרה לרויטרס שאחת האפשרויות שהיא חוקרת היא של מתקפת סייבר אשר בוצעה על ידי שירותי הביטחון הרוסיים. משרד החוץ של רוסיה לא הגיב לבקשת תגובה.

קייבסטאר, בעלת 24.3 מיליון מנויים סלולריים, כמו גם יותר מ- 1.1 מיליון מנויי אינטרנט ביתי, אמרה אתמול בהצהרה לתקשורת כי השירותים שוחזרו חלקית והיא פועלת לשחזור שירותים אחרים. "אין זה הניסיון הראשון לפרוץ למפעילת טלקום במדינה, אבל למרבה הצער, הניסיון הזה הצליח", אמר קומרוב לפורבס אוקראינה.

יש לציין כי מקור המקורב לסוכנות הגנת הסייבר של אוקראינה אמר גם כי על פי החשד רוסיה היא מקור המתקפה, אך לא זוהתה קבוצה ספציפית. "זה בהחלט שחקן בחסות רוסיה", אמר המקור, שביקש לא להזדהות בגלל רגישות הנושא והוסיף כי לא התקבלה דרישת כופר; "מתקפת הסייבר גרמה להרס, כך שהיא לא בה ממניעים כלכליים", אמר המקור. נציגים של PrivatBank ו- Oschadbank, שני מוסדות פיננסיים גדולים באוקראינה, אמרו לכלי התקשורת Hromadske שחלק מהכספומטים ומסופי הכרטיסים שלהם הושפעו מהשבתת קייבסטאר. נזכיר בעניין זה כי בתחילת המלחמה בין רוסיה לאוקראינה פגעה מתקפת סייבר ב- Viasat Inc (VSAT.O), השביתה אלפי מודמי אינטרנט לווייניים ברחבי אירופה וגרמה להשבתה נרחבת של התקשורת לאוקראינה.

למקור הידיעה ולקריאה נוספת

מפעילת הסלולר המובילה באוקראינה נפגעה ממתקפת הסייבר הגדולה ביותר של המלחמה
דילוג לתוכן