חברת אפל נתבעת בגין הפרת פרטיות

תביעה נגד חברת אפל בגין הפרת פרטיות הוגשה ב- 10 בנובמבר על ידי אליוט ליבמן בשמו ובשם תובעים אחרים במחוז הצפוני של קליפורניה. בתביעה נטען כי באמצעות מעקב ואיסוף נתונים באופן בלתי חוקי, הפרה אפל את ההיבטים האינטימיים ביותר של מידע המשתמשים שלה. כמו כן נטען כי הנהלים של אפל היוו הונאה מכוונת והפרו את זכויות המשתמשים לפרטיות: "השיטות של אפל מעניקות לאפל ולעובדיה כוח ללמוד פרטים אינטימיים על חייהם של המשתמשים שלה, תחומי העניין שלהם והשימוש שהם עושים באפליקציות והופכות את אפל ליעד פוטנציאלי לקניית מידע על ידי כל ממשל, גוף פרטי או גורם בלתי חוקי שרוצה לערער את הפרטיות, הביטחון או החופש של אנשים".

התביעה תיארה את הבטחת ענקית הטכנולוגיה לפרטיות כ"הזויה" וטענה כי אפל מפרה את חוקי המדינה בשל תיעוד בלתי חוקי של פעילות צרכנים באפליקציות הנייד שלה – אוצר עצום וגדל של נתונים שאפל צוברת ומשתמשת בהם לרווח שלה. בתביעה נכתב: "אנשים בכל מקום הופכים מודעים ומודאגים יותר לכך שתאגידים גדולים אוספים, מתעדים ומנצלים למטרות רווח את התקשורת האישית והמידע הפרטי שלהם". התביעה מרמזת שהתגובה של אפל לשינוי זה במודעות הציבור הייתה אמירה שקרית שלקוחותיה יכולים לבטל את הסכמתם למעקב ושיתוף נתונים, במה שמסתכם במסך עשן שנועד לפייס את דעת הקהל תוך המשך יצירת רווחים מנתוני המשתמשים. התביעה מצטטת מחקר של חברת אבטחת הסייבר ומפתחת iOS Mysk, שמצאה כי להגדרות הפרטיות של ענקית הטכנולוגיה "לא הייתה השפעה ברורה על איסוף הנתונים" וטוענת כי "ההבטחות של ענקית הטכנולוגיה בנוגע לפרטיות הן שקריות לחלוטין".

התביעה מתמקדת באפשרות שמוצגת למשתמשים המאפשרת להם לכאורה לשלוט באילו נתוני גלישה ופעילות אפל אוספת על ידי כיבוי האפשרות "אפשר לאפליקציות לבצע מעקב" לפני פתיחת אפליקציה לנייד. זה אומר שאפל "שוב ושוב מבטיחה לצרכנים שלה" שמפתחי אפליקציות חייבים לבקש ממנה רשות לפני מעקב אחר משתמשים, מה שמרמז שאפליקציות שאינן מגישות בקשה זו באופן ספציפי, אינן ניתנות לפיקוח. עוד נטען בתביעה כי מדובר בשקר של חברת אפל: "אפל מתעדת, עוקבת, אוספת ומייצרת רווחים מניתוח נתונים, כולל היסטוריית גלישה ומידע על פעילות – ללא קשר לאילו אמצעי הגנה או הגדרות פרטיות היא מתחייבת כלפי הצרכנים כדי להגן על פרטיותם". התביעה טוענת שגם כאשר משתמשים עוקבים אחר הוראות ענקית הטכנולוגיה להשבתת הרשאות המעקב בבקרת הפרטיות שלהם, "אפל בכל זאת ממשיכה לתעד את השימוש של הצרכנים באפליקציות, בתקשורת גלישה באפליקציות ומידע אישי באפליקציות הקנייניות שלה, כולל ה-App Store, Apple Music, Apple TV, ספרים ומניות".

למקור הידיעה ולקריאה נוספת

חברת אפל נתבעת בגין הפרת פרטיות
דילוג לתוכן