דוח האיומים של חברת ESET לשליש השני של 2022

חברת האנטי וירוס ESET פרסמה לאחרונה את דוח האיומים לשליש השני (T2) של שנת 2002, קרי האיומים לתקופה שבין החודשים מאי עד יולי. הדבר הראשון הבולט לעין בדוח זה הינו שבניגוד ל- T1, שבמהלכה המדינה הממוקדת ביותר למתקפות כופרה הייתה רוסיה, עקב פלישתה לאוקראינה הפנו כנופיות הכופרה את תשומת לבם לארה"ב. רוסיה הוחלפה על ידי ארה"ב בהיותה המדינה הממוקדת ביותר למתקפות כופרה – 7.5% מכלל מתקפות הכופרה, כאשר אחריה סין עם 6% וישראל עם 5.5%.

נוף האיומים של T2 2022 התאפיין בירידה כמעט בכל הקטגוריות המנוטרות, עם ירידה כוללת של 9.1% בזיהוי איומים. מספר האיומים הכולל הגיע לשיא ב- 14 ביוני והוא נגרם על ידי DOC/TrojanDownloader.Agent – קבוצת נוזקות של Emotet (נוזקה המיועדת בעיקר לתקיפות סייבר של מוסדות פיננסיים באמצעות דוא"ל הכולל קישורים לאתרי פישינג – דיוג, קבצי PDF וקבצי DOCX המכילים נוזקות). שינויים נצפו גם בקטגוריית Exploits, שבה ניצולים חדשים כמו Log4Shell ו- Spring4Shell היו בעלייה, בעוד שניסיונות התקפת RDP ירדו ב- 89%.

בעוד שאיומי אינטרנט לא ירדו בצורה חדה כמו קטגוריות אחרות, הם בכל זאת היו במגמת ירידה ב- T2, כאשר רק כתובות ייחודיות של אתרי דיוג חוו צמיחה בתקופה זו.

בניגוד ל- T1 בה חוו איומי האימייל את העלייה הגדולה ביותר עד כה, מספרם ירד ירידה של 15% ב- T2. עם זאת, הודות לצמיחתה המהירה, HTML/Phishing.Outlook – קבוצת נוזקות אימייל הצליחה להיכנס לרשימת 10 הנוזקות המזוהות ביותר בפעם הראשונה (גדילה של 66.1% בין T1 ל- T2 2022).

ירידה נוספת נרשמה בדוח של EST לקטגוריית Infostealers (שם כללי לנוזקות הנמצאות במחשב, אוספות מידע ושולחות אותו להאקרים) – ירידה של 14.3%. הירידה נגרמה כתוצאה מירידה במספר הגילויים של תת הקטגוריה החזקה ביותר שלה, תוכנות ריגול שירדו ב- 21.7%.

רוב קטגוריות המשנה של האיומים על macOS ירדו גם כן והגיעו לירידה כוללת של 15.6%. כמעט מחצית מהגילויים המנוטרים היו בגדר יישומים שעלולים להיות לא רצויים (PUA – potentially unwanted applications).

קטגוריית האנדרואיד הייתה היחידה שרשמה עלייה כוללת במספר איתור האיומים – עליה של 9.5%. תת הקטגוריה הצומחת ביותר שלה הייתה תוכנות ריגול, אולם המספרים הגבוהים ביותר שלה הגיעו מ- HiddenApps.

לחצו כאן לדוח ESET T2 2022

דוח האיומים של חברת ESET לשליש השני של 2022
דילוג לתוכן