מגמת גדילה בהונאות השקעות – 13,000 דומיינים זוהו בינואר 2024

בינואר 2024 זיהו וחסמו מומחי אבטחת מידע באינטרנט כ- 13,000 דומיינים מזויפים של פלטפורמת השקעות על פני יותר מ- 7,000 כתובות IP – עלייה של 25% מדצמבר 2023. הנתון מגיע על רקע החששות הגוברים מהאיום המתגבר של הונאות השקעות מקוונות, הממשיכות לפגוע באנשים תמימים ברחבי העולם. על פי נתוני של ועדת הסחר הפדרלית בארה"ב (FTC), היוו הונאות השקעות יותר מ- 4.6 מיליארד דולר בהפסדי הונאה בארצות הברית לבדה ב- 2023, מה שמסמן עלייה מטרידה של 21% מהשנה הקודמת.

במאמר של חברת Netcraft נכתב כי הונאות מקוונות אלו פועלות לעתים קרובות דרך אתרי הונאה מתוחכמים ומפתות קורבנות באמצעות פניות למייל, פוסטים במדיה חברתית או באמצעות פרסומות מטעות. אסטרטגיה נפוצה המוזכרת במאמר כוללת 'גיוס קורבנות' באמצעות פלטפורמות מדיה חברתית או אפליקציות הודעות, בהן מכריזים 'מומחים' או 'אנליסטים פיננסיים' על הזדמנויות השקעה מפתות. אנשים אלו – לרוב בוטים העוסקים בשיחות תסריטאיות, יוצרים אשליה של לגיטימיות ורווחיות ובסופו של דבר מובילים את הקורבנות להפקיד כספים לפלטפורמות השקעה מזויפות.

בנוסף, משתמשים פושעי סייבר בדוא"ל כדי לפתות קורבנות, מבטיחים תשואה גבוהה ומספקים קישורים לאתרי הונאה במסווה של פלטפורמות השקעה לגיטימיות. למרות שהן נראות משכנעות, הפלטפורמות הללו שופעות בדגלים אדומים, כולל הבטחות לא מציאותיות להחזר השקעה (ROI) ותכניות השקעה מדורגות. יתר על כן, עשויים פושעי סייבר לשלב הונאות השקעות עם הונאת עמלות מקדימות ולבקש תשלומים מראש בתואנות שווא. קורבנות מתפתים על ידי הבטחות גישה לכספי ירושה משמעותיים, רק כדי לגלות שהם נפלו קורבן לתחבולה מתוחכמת. על ידי הצגת לוחות מחוונים פיננסיים בעלי מראה מקצועי ושימוש בטכניקות מניפולציה שונות, יוצרים פושעי הסייבר אשליה של פעילות מסחר לגיטימית, כדי לגשת לקורבנות ולחלץ מהם השקעות משמעותיות.

"ללא קשר לטקטיקות שננקטו, ברגע שהקורבן משקיע כספים ולאחר מכן מנסה למשוך סכום גבוה, יציגו מפעילי האתר או מנהל החשבון תירוצים כדי להסביר מדוע אין זה אפשרי", כתבה Netcraft. "בסופו של דבר, ינותק המגע לחלוטין והקורבן ישאר ללא כספו". המחקר המוצג במאמר של Netcraft מדגיש את הצורך הדחוף באמצעי אבטחת סייבר משופרים ובהגברת המודעות למאבק בהתפשטות הונאות השקעות מקוונות. על ידי הבנת הטקטיקות בהן נוקטים פושעי סייבר, יכולים אנשים להגן על עצמם טוב יותר מפני נפילה כקורבן למזימות המטעות הללו.

למקור הידיעה ולקריאה נוספת

מגמת גדילה בהונאות השקעות - 13,000 דומיינים זוהו בינואר 2024
דילוג לתוכן