מתקפת סייבר של כנופיית LockBit על חברת המים בפורטוגל

כנופיית הכופרה LockBit לקחה אחריות על מתקפת סייבר שהופעלה נגד חברת המים של פורטו – העיר השנייה בגודלה בפורטוגל. Águas e Energia do Porto דיווחה ב- 8 בפברואר שהיא נפגעה ממתקפת סייבר, כשצוות האבטחה של החברה הצליח להגביל את הנזק. אספקת המים והסניטציה הציבורית לא הושפעו ממתקפת הסייבר. כנופיית LockBit הוסיפה את החברה לאתר הדלפות המידע שלה ב- 18 בפברואר ונתנה לחברת המים עד ה- 7 במרץ לשלם את הכופר, כשהיא מאיימת לפרסם מידע גנוב ממערכות Águas e Energia do Porto אם המועד האחרון יעבור ללא תשלום.

חברת המים נמצאת בבעלות עירונית והיא אחת מחברות אספקת המים והתברואה הפורטוגלית הגדולות ביותר, המשרתת כחצי מיליון איש. "בשל התקרית סבלו חלק משירותי הלקוחות ממגבלות", אמרו בשירות הלקוחות של החברה וקראו לתושבים למצוא דרכים אחרות לקבל מידע, "מאחר ויכולת התגובה של החברה מוגבלת". החברה הצליחה לעבד בקשות לקוחות בדלפקי שירות אישיים וקראה לתושבים להשיג כרטיסי שירות וירטואליים שניתן להשיג במקום לעמוד בתור. Águas e Energia do Porto הודיעה כי יצרה קשר עם המרכז הלאומי לאבטחת סייבר של פורטוגל ועם המשטרה כדי לקבל סיוע במצב.

בדצמבר 2022 פרצה LockBit והצפינה מערכות בנמל ליסבון, הנמל העמוס ביותר של פורטוגל ואחד הנמלים הפעילים ביותר בכל אירופה. במהלך השנתיים האחרונות חוותה המדינה מתקפות סייבר ומתקפות כופרה נגד ספקיות התקשורת הגדולות שלה, ערוץ הטלוויזיה הגדול ביותר שלה, כמו גם נגד מספר מוסדות פיננסיים וביטוחיים.

שירותי מים הינם יעדים תכופים עבור כנופיות כופרה עקב המידע האישי של הלקוחות, הנתונים הפיננסיים ומידע המגורים שהחברות הללו בדרך כלל מחזיקות. רשויות אכיפת החוק בארה"ב דיווחו שכנופיות כופרה פגעו בחמישה מתקני טיפול במים ושפכים בארה"ב מ- 2019 עד 2021.

למקור הידיעה ולקריאה נוספת

מתקפת סייבר של כנופיית LockBit על חברת המים בפורטוגל
דילוג לתוכן