רוסיה משיקה את Oculus לניטור מידע אסור באינטרנט

מערכת חדשה מונעת בינה מלאכותית תסייע למכונת הצנזורה של רוסיה להתמודד עם עלייה בכמות המידע המקוון שנאסר על פי חוקי המדינה, כולל הודעות פרו-אוקראינה ותוכן להט"ב. Interfax – סוכנות ידיעות רוסית מדוחת כי הצנזורה של רוסיה הכריזה על מערכת אוטומטית חדשה בשם Oculus לחיפוש באינטרנט אחר תוכן תמונות ווידאו האסורים על פי החוק הרוסי, כולל מה שמכונה תעמולת להט"ב ואזכורים למלחמה באוקראינה. המערכת הושקה על ידי מרכז תדרי הרדיו הראשי – ישות המפוקחת על ידי סוכנות הצנזורה הפדרלית של רוסיה.

Oculus מזהה באופן אוטומטי תכנים כגון קיצוניות, קריאות לאסיפות לא חוקיות, התאבדות, תוכן המקדם סמים ותכני להט"ב. המערכת יכולה לזהות תמונות וסמלים, סצינות ופעולות בלתי חוקיות וכן, מסוגלת לנתח טקסט בתמונות ובסרטונים. הרשויות בדקו את Oculus בדצמבר והחלו את שילובה במערכות ניטור פעילות כבר בינואר השנה. לפני כן ניטרו מפעילים אנושיים באינטרנט תוכן אסור ועיבדו בממוצע 106 תמונות לא חוקיות ו- 101 סרטונים לא חוקיים ביום. לשם השוואה, אוקולוס נחשבת כמסוגלת לנתח 200,000 תמונות מדי יום, במהירות של כשלוש שניות לתמונה. עלות פיתוח המערכת מוערך ב- 783,000 דולר.

הצנזורים הרוסיים טוענים שהמערכת החדשה נחוצה בגלל "מפולת שלגים" של מה שרשויות רוסיות מחשיבות כמידע שקרי או מזיק בעקבות "המבצע הצבאי המיוחד" של רוסיה באוקראינה. כל אזכור למלחמה נאסר ברוסיה, אשר הביא את מנגנון הצנזורה שלה לשיא בשנה שעברה. לפי Interfax, הורה משרד התובע הכללי של הפדרציה הרוסית לחסום או להסיר 102,600 מקורות אינטרנט ב- 2022, לעומת 7,200 ב- 2021. לטענת הצנזורה ברוסיה, הם מודאגים מתוכן חזותי "אנטי רוסי" אשר הלך וגדל ובנוסף למידע האסור באופן רשמי, מבקשות הרשויות ברוסיה למנף את הכלים המקוונים שלהן כדי לצנזר תיאורים שליליים של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בידיעה שהודלפה מוקדם יותר החודש נחשף כי Yandex, התשובה של רוסיה לגוגל, חסמה תוצאות חיפוש המשייכות את פוטין למילים כמו "קירח" ומונחים כמו "סבא בונקר" ו"מאסטר גנב". יש לציין כי בשנה שעברה הושקה ברוסיה גם אלטרנטיבה רוסית לויקיפדיה בשם Runiversalis כדי להציג מידע נקי מ"הלובי הלהט"בי" ואזכורים של המלחמה באוקראינה.

למקור הידיעה ולקריאה נוספת

רוסיה משיקה את Oculus לניטור מידע אסור באינטרנט
דילוג לתוכן