מתקפת סייבר על עיר קטנה בקנזס גרמה לשיבוש מערכות המחשוב

מתקפת סייבר על עיר קטנה בקנזס שיבשה את מערכות האימייל, הטלפון ומערכות התשלום המקוונות של העירייה. פיטסבורג – ביתם של כ- 20,000 תושבים לאורך הגבול עם מיזורי ואוקלהומה, טוענת כי גילתה את מתקפת הסייבר בסוף השבוע שעבר. מתקפת הסייבר גרמה להשבתת IT שהגבילה את מערכות המחשוב העירוניות, אך לא השפיעה על שירותי החירום: "בעוד שמצבים מסוג זה הפכו לשכיחים מדי ברחבי ארה"ב, אנו מכירים במשמעות האירוע הזה ונקטנו בפעולה מהירה כדי לטפל בו", אמר מנכ"ל העירייה – דרון הול וציין כי: "החקירה נמשכת ועשויה להימשך מספר שבועות. בינתיים, אנו מחויבים לספק שירותים ברמה הגבוהה ביותר לקהילה שלנו".

צוות התגובה לאירועים של העירייה נקט באמצעים יזומים כדי להגן על נתוני העיר ומערכות הרשת, תוך שכירת מומחים לזיהוי פלילי כדי להבין את ההיקף וההשלכות של מתקפת הסייבר. הפעילות בעיר נמשכת ושירותי בטיחות הציבור ממשיכים בפעילות למרות המתקפה. העירייה לא הגיבה לשאלה האם מדובר במתקפת כופרה ואם כן – האם ישולם כופר. אף קבוצת פשיעת סייבר לא לקחה אחריות על המתקפה. נזכיר כי מרכז רפואי ומתקני שפכים בקנזס התמודדו בעבר עם תקריות אבטחת סייבר בשלוש השנים האחרונות. גורמים רשמיים באוניברסיטת פיטסבורג סטייט הממוקמת בחלק הדרומי של העיר, אמרו כי בית הספר לא הושפע ישירות ממתקפת הסייבר.

במהלך השבוע האחרון התמודדו עיריות רבות ברחבי ארה"ב עם מתקפות האקרים או כנופיות כופרה. מחוז הינדס מיסיסיפי למשל, בילה את השבוע האחרון במאמץ להתאושש ממתקפת כופרה ששיבשה את שירותי המחוז. המתקפה פגעה ביכולתם של קונים ומוכרי בתים לנהל עסקים מכיוון שנמנעה גישתם לרישומי הנדל"ן של המחוז. גורמים רשמיים במחוז לא הגיבו לשאלות והמחלקה לבטיחות הציבור של מיסיסיפי סירבה להשיב על שאלות בנוגע לתקרית, מכיוון שאינה הסוכנות המובילה המעורבת בתהליך ההתאוששות ממתקפת הכופרה. ה- FBI, שגורמים רשמיים אמרו כי הוא זה המוביל את החקירה, סירב להגיב מתי יוחזרו שירותי המחוז לפעילות מלאה. מחוז הינדס הוא ביתה של בירת המדינה – ג'קסון – והוא ביתם של יותר מ- 240,000 איש. מחוז סנט לואיס התמודד גם כן עם מתקפת סייבר. ה- St. Louis Post Dispatch דיווח כי מערכת המידע האזורית לצדק של המחוז – הידועה בשם REJIS ומשמשת גם את המחוזות בקנזס ואילינוי – סבלה ממתקפת סייבר אשר השביתה את מערכת המחשוב והשפיעה על פעילות השוטרים, בתי הכלא, בתי המשפט העירוניים ובתי הכלא של המחוז. המחוז נאלץ לבצע רישומי מעצר ולשחרר אנשים מהכלא באמצעות רישומי נייר ופקידי המחוז כתבו בפייסבוק שבוטלו כל תיקי המשפט שנקבעו בבית המשפט העירוני של מחוז סנט לואיס. מנכ"ל המחוז – סאם פייג', שלח מכתב למועצת מחוז סנט לואיס והסביר כי נדרשים 5 מיליון דולר מקרן החירום של המחוז כדי לתמוך בצעדים הדרושים כדי להגן על המחוז מפני מתקפות סייבר עתידיות: "כידוע, השבוע קיבלנו הודעה ממערכת המידע האזורית לצדק (REJIS) על אירוע אבטחת סייבר שגרם למחוז להשבית כמה מהשרתים שלנו. ההשבתה הזו השפיעה על היכולת שלנו לבצע פונקציות קריטיות במחוז הכוללות את מחלקת המשטרה, מחלקת המשפטים, בית המשפט העירוני, משרד היועץ המחוזי ומשרד הפרקליטות – שכולן מבצעות פונקציות קריטיות לבטיחות הציבור", אמר פייג'. לדבריו: "אירוע זה גרם לנו לאבד גישה ליישומים חיוניים הנמצאים כרגע בתהליך שחזור על ידי צוותי המחוז. זהו אירוע שקיווינו שלא יקרה, אך יכול להיות הרבה יותר גרוע". פייג' המשיך וציין כי "עלות השבתה זמנית של המחוז עולה בהרבה על עלות הגנת המחוז מפני מתקפות סייבר עתידיות" וכי "זה היה הרגע לנקוט בצעדים הכרחיים שאי אפשר להתעלם מהם עוד".

למקור הידיעה ולקריאה נוספת

מתקפת סייבר על עיר קטנה בקנזס גרמה לשיבוש מערכות המחשוב העירוניות
דילוג לתוכן