פריצת האקרים לרשת החשמל של גאנה

כבר כשבוע שחלק מהלקוחות של ספקית החשמל הגדולה בגאנה – חברת החשמל של גאנה (ECG), לא מצליחים לקבל אספקת חשמל ולאחרים נותקה לחלוטין אספקת החשמל מכיוון שחלקים מסוימים במערכות החברה הושבתו עקב פריצת האקרים. כך נמסר ל- ghanabusinessnews.com על ידי מי שמצויים בפרטי האירוע. לטענת מקורות אלו שביקשו לא להיחשף בשמותיהם מכיוון שלדבריהם מדובר בעניין רגיש המהווה איום על הביטחון הלאומי, חלקים מסוימים באתר ECG באקרה נפרצו על ידי האקרים אשר שינו את קוד המקור, השתלטו על חלקים מהשרת והפעילו כופרה.

לטענת מקור אחר, ההאקרים הצפינו קטעים ממערכת ה- ECG ועדיין לא ידוע כיצד ההאקרים קיבלו גישה לשרתי ECG. לפי הדיווח, ECG עובדת עם כ- 14 ספקי שירות עצמאיים, אך לספקים אלו אין גישה לשרתי ECG מרחוק, אלא אם הם נכנסים לאתר או ECG עצמו יוצר VPN כדי שהספקים יוכלו לעבוד מחוץ לאתר. בעוד שפקידי ECG לא סיפקו פרטים ספציפיים אודות היקף מתקפת הסייבר ולא ברור כיצד קיבלו ההאקרים גישה לשרתי ECG, נותר לקוות שלחברה קיימים גיבויים אשר יאפשרו להם לשחזר את המידע שהוצפן על ידי ההאקרים. מקור אנונימי אחר מסר שדרך נוספת בה יכולה ECG לפתור את המשבר, היא להפעיל מחדש את המערכת שלה ובמקרה זה היא תאבד את כל הקבצים ויומני הפעילות (Log Files) שלה. מצב זה ידרוש ממנה לרשום מחדש את כל הלקוחות במערכת. "עם זאת, הם צריכים את יומני הפעילות כדי לאתר את הבעיה ולמצוא את ההאקרים, כך שזו לא אופציה", הוסיף המקור.

מקורות אחרים אמרו שנמצאים בגאנה מומחי כופרה שיוכלו לפתור את המשבר אם הם יצליחו לאתר את המטען שההאקרים אולי שתלו במערכת ECG ולבצע הנדסה לאחור אם המטען הוא מוצר מדף ואינו חזק כמו תוכנות כופר בהתאמה אישית.

ECG הוגדר כתשתית קריטית על פי חוק בגלל משמעותו לקיום חיים. תשתיות קריטיות ברחבי העולם הפכו למטרות למתקפות כופר בתקופה האחרונה. מר צ'ארלס ני אייקו איקו, המנהל הכללי האחראי על תקשורת חיצונית ב-ECG אמר ל- Gana Business News כי למרות שאין לו מידע אודות פריצה או תקיפה של מערכות החשמל, הם מתמודדים עם אתגרים טכניים וECG מסוגלת לספק חשמל לצרכנים. עם זאת, המערכות עבור ספקי צד שלישי, לדבריו, עדיין לא יציבות. הוא גם הצהיר כי ECG האריכה את שעות העבודה של העובדים כדי להבטיח שכל הלקוחות שנפגעו מהמצב יוכלו לקבל אספקת חשמל. בינתיים, אנשי ביטחון לאומי ואבטחת סייבר עובדים עם החברה כדי למצוא פתרון למשבר.

למאמר המלא ולקריאה נוספת

האקרים פרצו לרשת החשמל של גאנה
דילוג לתוכן