מתקפת סייבר מאסיבית משביתה את הטלסקופים בהוואי ובצ'ילה

מתקפת סייבר מאסיבית השביתה את החיבורים המרוחקים לטלסקופי החלל של הקרן הלאומית למדע (NSF) ברחבי העולם. עשרה טלסקופים מושפעים ממתקפת הסייבר כבר יותר משבועיים, כאשר המפעילים מסוגלים לשמור על חלקם מבצעיים, אם כי פחות יעילים. ההשבתות גורמות לכאוס בתחום האסטרונומיה, כאשר מוחמצים חלונות הזדמנויות חיוניים רבים לתצפיות בחלל: "NOIRLab ממשיכה במאמציה לחקור ולפתור את תקרית אבטחת הסייבר שהתרחשה במערכות המחשוב שלה. תקרית זו הביאה להשבתה זמנית של טלסקופי ג'מיני צפון ודרום וחלק מהטלסקופים הקטנים יותר בסרו טולולו בצ'ילה", הסבירו ב- NOIRLab (מרכז התיאום המנוהל על ידי NSF לאסטרונומיה קרקעית) בהודעה לעיתונות; "הטלסקופים בקיט פיק אריזונה אינם מושפעים ממתקפת הסייבר, אך אתר Gemini.edu גם הוא במצב לא מקוון כרגע. הצוות שלנו עובד עם מומחי אבטחת סייבר כדי להחזיר את כל הטלסקופים המושפעים ואת האתר שלנו לאינטרנט בהקדם האפשרי ומעודדים מההתקדמות שנעשתה עד כה".

בשל ההשבתה המתמשכת, משתפים פעולה צוותי מחקר כדי למצוא חלופות מכיוון שחלונות תצפית חיוניים הופכים לבלתי ניתנים להשגה. היות ושליטה מרחוק על טלסקופים רבים כבר אינה זמינה, ייתכן שקבוצות מסוימות תצטרכנה לשלוח סטודנטים לתארים מתקדמים לטלסקופים בצ'ילה כדי להקל על הצוות המותש שבילה בשבועיים האחרונים בהפעלה ידנית של המכשירים. "כולנו נמצאים בזה ביחד", הסביר גוטהם נאראיאן – אסטרונום מאוניברסיטת אילינוי, שצוותו מנסה לצפות בסופרנובות חדשות באמצעות אחד הטלסקופים הצ'יליאנים המושפעים: "לקהילת האסטרונומיה יש נחישות להמשיך הלאה למרות הנסיבות המקשות", הוסיף.

ב- 1 באוגוסט 2023, הודיעה NOIRLab שטלסקופ Gemini North שלה בהוואי נפגע ממתקפת סייבר. בתגובה לתקרית סגרה NOIRLab את הפעילות במצפה הכוכבים הבינלאומי ג'מיני – ביתו של טלסקופ הילו והתאום שלו, ג'מיני דרום הממוקם בצ'ילה. למרבה המזל, האחרון כבר היה לא מקוון בשל השבתה מתוכננת. NOIRLab גם ניתקה את רשת המחשבים שלה מרשת Mid-Scale Observatories (MSO) ב- Cerro Tololo ו- Cerro Pachón בצ'ילה. מצב זה הפך תצפיות מרוחקות לבלתי אפשריות בטלסקופים שונים, כולל טלסקופי ויקטור מ. בלנקו 4 מטר ו- SOAR. כתוצאה מכך הפסיקה NOIRLab תצפיות בשמונה טלסקופים אחרים בצ'ילה.

NOIRLab לא פרסמה מידע נוסף אודות התקרית, אפילו לעובדיה. מומחי אבטחת סייבר מתלבטים מדוע התקיפו פושעי הסייבר את ג'מיני צפון. פון וולש – מנהיג בדימוס של מרכז המצוינות של NSF Cybersecurity, טוען שפושעי הסייבר אפילו לא מבינים שהם תקפו מצפה כוכבים.

לאסטרונומים יש מוטיבציה לשפר את שיטות אבטחת הסייבר כדי לאבטח את המתקנים שלהם למרות היעדר המידע על האופן שבו מערכות Gemini North ו- NOIRLab נפגעו. נאראיאן הציע לכל הקהילה האסטרונומית לחשוב מחדש כיצד היא מנהלת תוכנות זהות וגישה וכן, לשקול את הנזק שמשהו פשוט כמו סיסמה אבודה עלול לגרום: "זה לא עוזר אם אתה בונה את המבצר החזק והבלתי חדיר ביותר בעולם אם אתה שוכח לנעול אפילו דלת או חלון בודד", אומר פטריק לין – מוביל מענק אבטחת סייבר בחלל במימון NSF באוניברסיטת קליפורניה פוליטכני סטייט והוסיף: "החוליה החלשה ביותר נמצאת לעתים קרובות בינינו – בני האדם".

למקור הידיעה ולקריאה נוספת

מתקפת סייבר מאסיבית משביתה את הטלסקופים בהוואי ובצ'ילה
דילוג לתוכן