בית החולים קליניק דה ברצלונה נפגע קשות ממתקפת כופרה

בית החולים קליניק דה ברצלונה ספג השבוע מתקפת כופרה אשר שיבשה קשות את שירותי הבריאות הניתנים בו. בית החולים ממוקם בברצלונה ספרד ומשרת למעלה מחצי מיליון אנשים הזקוקים לטיפול רפואי ושירותי בריאות. על פי הצהרה שפרסמה ממשלת קטלוניה, ספג בית החולים קליניק דה ברצלונה מתקפת כופרה על ידי קבוצת RansomHouse. הקבוצה החלה את פעילותה הפלילית במאי 2022 כשוק לסחיטת מידע, בטענה שאינה משתמשת בכופרה במתקפות הסייבר שלה. עם זאת, נקשרה הקבוצה עד מהרה לכופרת WhiteRabbit ולמתקפות כופרה אחרות, כולל על ShopRite, שמונה עיריות באיטליה ו- ADATA.

בהצהרת ממשלת קטלוניה צוין גם כי מתקפת הכופרה השפיעה על שירותי החירום של שלושה מרכזים רפואיים הקשורים לקליניק דה ברצלונה: CAP Casanova, CAP Borrell ו- CAP Les Corts: "זוהי מתקפת סייבר שהתרחשה בסביבות וירטואליות. זו הייתה מתקפה מתוחכמת ומורכבת שלא כללה טכניקות קלאסיות, מה שמעיד על ההתפתחות הטכנולוגית של פושעי הסייבר. מתנהלת פעילות אינטנסיבית לקביעת היקף הנזק ואופן החדירה למערכות המחשוב באופן מתואם עם גורמי אכיפת החוק במדינה ועם האינטרפול".

מערכת ה- SAP של בית החולים לא הושפעה, אולם כל היישומים והתקשורת נותרו תקולים בזמן שנמשכת העבודה לשחזור מערכות קריטיות. משמעות הדבר היא שמידע על מטופלים עבור הרופאים אינו בהישג יד והמצב משפיע על שירותי הטיפול. יתרה מכך, 800 מקרים דחופים שאושפזו בבית החולים היו צריכים להיות מטופלים באופן ידני ומכאן לאט יותר ולפיכך, הופנו חלק מהמקרים לבתי חולים אחרים בברצלונה. עוזרי בריאות וצוות אדמיניסטרטיבי נוספים תגברו את כח האדם בקליניק דה ברצלונה כדי למזער את השפעות מתקפת הכופרה ועל מנת לעזור לגשר על התקשורת בין המחלקות השונות.

רדיולוגיה, בדיקות אנדוסקופיות, סריקות רדיולוגיות, דיאליזה ושירותי בית מרקחת חוץ ממשיכים לפי שעה לפעול כרגיל. לרוע המזל, 150 פעולות לא דחופות שתוכננו לשבועות הקרובים בוטלו וכן בוטלו 3,000 פגישות. הפעולות הדחופות תתעכבנה לפחות מספר ימים נוספים, בעוד שכרגע לא ניתן לקבוע את זמן החזרה לפעילות רגילה – על פי מנהל בית החולים של קליניק ברצלונה, א.קסטלס.

בעת כתיבת דברים אלו, לא פרסמו RansomHouse מידע השייך לבית החולים באתר הדלפת הנתונים שלהם, אך ייתכן שזה מוקדם מדי עבור הקורבן להופיע באתר קבוצת הכופרה. אותה קבוצת כופרה הדליפה בעבר נתונים מארגון הבריאות קרלאטי שהותקף בנובמבר 2022.

למקור הידיעה ולקריאה נוספת

בית החולים קליניק דה ברצלונה נפגע קשות ממתקפת כופרה
דילוג לתוכן