בתי חולים בלונדון עברו למתכונת חירום בעקבות מתקפת כופרה

מתקפת כופרה שפגעה בספק בדיקות רפואיות ודיאגנוסטיקה בלונדון, גרמה למספר בתי חולים גדולים בעיר להכריז על מצב חירום ולבטל ניתוחים ופגישות פתולוגיות שאינן חירום. מתקפת הכופרה הייתה נגד Synnovis – ספקית בדיקות דם, ספוגיות, בדיקות מעיים ושירותי בית חולים אחרים בשישה רובעים בלונדון. החברה אמרה שמתקפת הכופרה השפיעה על כל מערכות ה-IT שלה וכתוצאה מכך, לשיבוש משמעותי של רבים משירותי הפתולוגיה שלה. החברה לא נתנה הערכה מתי תשוחזרנה מערכות המחשוב שלה ולא סיפקה פרטים נוספים אודות מתקפת הכופרה או מי עומד מאחוריה.

השבתת Synnovis גרמה לבתי החולים בלונדון לבטל פעולות והליכים הקשורים בעירויי דם. הביטולים כוללים ניתוחי השתלות הדורשים עירוי דם. "אני יכול לאשר שהשותף שלנו לפתולוגיה Synnovis חווה אירוע IT משמעותי ומשמעות הדבר היא שאנחנו לא מחוברים כרגע לשרתי IT Synnovis", דיווח ברשתות החברתיות איאן אבס – מנכ"ל רשת בתי החולים Guy's and St Thomas' NHS Foundation. "לכך יש השפעה גדולה על אספקת השירותים שלנו, כאשר עירויי דם מושפעים במיוחד. פעילות מסוימת כבר בוטלה או הופנתה לספקים אחרים בהתראה קצרה, שכן אנו נותנים עדיפות לעבודה הקלינית שאנו מסוגלים לבצע בבטחה."

בתי החולים רויאל ברומפטון והארפילד, מרכזי הלב והריאות הגדולים בבריטניה, דיווחו שהם הושפעו ממתקפת הכופרה וטיפול ראשוני ברחבי דרום מזרח לונדון הושפע אף הוא. השבתת Synnovis עלולה גם להקשות על מקרי טראומה, שכן רכיבי דם דחופים יעברו עירוי רק כאשר הדבר מומלץ באופן קריטי למטופל – זאת, על פי מזכר שהופץ לצוותי בתי החולים.

דובר ממשלתי אמר: "מחלקת הבריאות והשירותים החברתיים, NHS אנגליה והמרכז הלאומי לאבטחת סייבר עובדים יחד כדי לחקור אירוע סייבר המשפיע על מספר ארגוני NHS בדרום מזרח לונדון. בטיחות החולה היא בראש סדר העדיפויות שלנו ואנו מציעים תמיכה לארגונים שנפגעו".

בתי החולים בלונדון הם האחרונים בשורה ארוכה של מתקני בריאות שנפגעו ממתקפות כופרה. מתקפות כאלו גורמות באופן שגרתי לחדרי מיון להפנות מטופלים למתקנים אחרים ולעתים קרובות, גם גורמות לעיכוב מתן טיפולים מצילי חיים. בשנת 2020 מת חולה בגרמניה לאחר שהועבר לבית חולים במרחק של כ- 20 קילומטרים משם, מה שגרם לעיכוב של כשעה בטיפול. לפי מינהל המודיעין הלאומי של ארה"ב, בשנה שעברה כמעט הוכפל מספר מתקפות הכופרה שכוונו נגד ספקי שירותי בריאות.

מעט פרטים ידועים על מתקפת הכופרה הנוכחית: אין דיווחים ידועים על קבוצות כופרה שלקחו קרדיט על המתקפה וחוקרי הסייבר עדיין לא סיפקו מידע מודיעיני. Synnovis אמרה כי היא דיווחה על התקרית לרשויות אכיפת החוק ולנציבות המידע וכן, כי היא עובדת עם מרכז אבטחת הסייבר הלאומי של בריטניה.

למקור הידיעה ולקריאה נוספת

בתי חולים בלונדון עברו למתכונת חירום בעקבות מתקפת כופרה
דילוג לתוכן