מתקפת סייבר השביתה את רוב שירותי הספרייה הציבורית של אונטריו

הספרייה הציבורית באונטריו קנדה נאלצה להשבית את רוב שירותיה השבוע עקב מתקפת סייבר. הספרייה משרתת את 422,000 תושבי אונטריו. בעוד שתוכניות ההשאלה והספרייה נשארו זמינות לציבור – הטלפונים, הדואר האלקטרוני, ה- WiFi, האתר, הקטלוגים, המדפסות, המחשבים והמשאבים הדיגיטליים של הספרייה – אינם נגישים עוד. לקוחות גם אינם יכולים לבצע הזמנת כותרים.

מטעם הספרייה נמסר נשכרו מומחי סייבר וכרגע מתנהלת חקירה במקביל למאמצי שחזור מערכות המחשוב. הספרייה הודיעה כי 3 מתוך 16 הסניפים שלה יושבתו עד ה- 2 בינואר. הספרייה הציעה ללקוחותיה גישה לעיתונים ולמספר קטלוגים דיגיטליים דרך פלטפורמות אחרות, אך הקטלוג שלה עדיין אינו פעיל. תוכניות וירטואליות באמצעות זום בוטלו גם כן. כלי חדשות מקומיים דיווחו כי רבים מתושבי העיר שהם בעלי הכנסה נמוכה, משתמשים ב- WiFi של הספרייה כגישה היחידה שלהם לאינטרנט. "הספרייה היא לא רק עוד שירות", אמר חבר מועצת העיר – סם טרוסו, ל- London Free Press וציין כי "זהו חלק קריטי מהתשתית שלנו שהוא חיוני לרווחתם של אנשים רבים".

המתקפה על הספרייה הציבורית התרחשה רק מספר שבועות לאחר ששתיים מהספריות הגדולות בעולם נפגעו על ידי כנופיות כופרה. הספרייה הציבורית של טורונטו – מערכת הספרייה הציבורית הגדולה ביותר בקנדה, המשרתת יותר מ- 1.2 מיליון חברים עם יותר מ- 12 מיליון כותרים הפרוסים על פני 100 סניפים – אישרה שהיא נפגעה מכופרה באוקטובר. בנוסף לבעיות תפעוליות להן גרמה מתקפת הכופרה, הצהירה הספרייה כי היא מסרבת לשלם כופר, כלומר שלל הנתונים שנגנבו אודות לקוחותיה, ככל הנראה יודלפו לרשת האפלה. שבוע לאחר המתקפה על הספרייה הציבורית של טורונטו, הודיעה הספרייה הבריטית כי גם היא נפגעה על ידי כופרה.

ספקית הספריות הגדולה Baker & Taylor נאבקה במשך שבועות באוגוסט 2022 להחזיר לתקינות את מערכות המחשוב שלה לאחר מתקפת כופרה. כמו כן, שירות ספרייה גרמני פופולרי הודיע למשתמשים שלו במאי 2022 על מגוון בעיות הקשורות למתקפת סייבר על ספק צד ג' שלה.

מתקפות סייבר על ספריות ברחבי העולם אף גרמו לבכירים בארה"ב להציע תוכנית שתוכננה במיוחד לאיסוף נתונים אודות אבטחת סייבר ושירותי חומת אש מתקדמים, שיעזרו בצורה הטובה ביותר לספריות להגן על עצמן מפני פושעי סייבר. מומחה הכופרה Emsisoft – ברט קאלו, הזהיר שאמנם ספריות לא נראות כמו מטרות משתלמות, אך לרוב הן משלמות עבור ביטוח סייבר אשר ישלם להאקרים במקרים של מתקפות כופרה הרסניות. יחד עם זאת ציין כי: "לא ברור אם מספר ספריות שנפגעות בטווח של מספר שבועות הינו מקרי. בכל מקרה, זה מראה שארגונים שאולי לא נתפסים כמטרות הרווחיות ביותר, נמצאים בכל זאת על הכוונת של פושעי סייבר"; "למרות שלספריות אין עתודות מזומנים עצומות, לעתים קרובות הן משלמות עבור ביטוח סייבר המכסה את עלות הכופר – וזה הופך אותן למטרות".

למקור הידיעה ולקריאה נוספת

עקב מתקפת סייבר השביתה הספרייה הציבורית של אונטריו את רוב שירותיה
דילוג לתוכן