דלף מידע בחברת רוקסטאר – GTA6 הודלף

אתר theguardian מדווח כי פרצת נתונים גדולה גרמה לדלף מידע והעניקה לעולם מבט מוקדם על Grand Theft Auto 6. בשעות המוקדמות של ה- 18 בספטמבר, פרסם האקר בשם teapotuberhacker ב- GTAForums כ- 90 סרטונים באורך כולל של 50 דקות, של קטעים מגירסה בפיתוח של משחק Grand Theft Auto 6 מבית Rockstar Games. מאז התרבו הצילומים ברחבי המדיה החברתית וברשת האינטרנט. זמן קצר לאחר ההודעה הראשונית, השאיר ההאקר הודעה בפורום בטענה שברצונו לנהל משא ומתן על עסקה עם Rockstar להחזרת נתונים שטרם פורסמו – כולל קוד המקור של Grand Theft Auto 5 והגרסה בפיתוח של GTA6. ההאקר מספר שהצילומים הושגו על ידי פריצה לערוץ Slack של חברת Rockstar, פלטפורמת התקשורת המשמשת לשיתוף פעולה פנימי. 90 הסרטונים פורסמו שם, אמר ההאקר והורדו בקלות.

הדלפת GTA6 כוללת כמות גדולה של שלבי המשחק הנמצאים בתהליך פיתוח. חלק מהצילומים שפורסמו הם קטעים קצרים פשוטים של מבחני אנימציה: סרטון אחד מציג דמות חמושה ברובה רוכנת מחוץ לחלון של מכונית. בסרטונים אחרים ניראות דמויות צועדות ורצות לסירוגין, ככל הנראה כדי לבדוק אנימציית התקדמות. סרטונים אחרים מפורטים יותר: באחד, דמות שחקנית שודדת דיינר, מכוונת אקדח לעבר קופאית המניחה ערימות של דולרים על הדלפק. בסצינה זו מושמע אאודיו והאנימציה זורמת, אך עדיין לא מלוטשת, כאשר דגמי דמויות ותפאורה חסרים כל הפרטים הדרושים לגירסת המשחק הסופית. אפילו בהתחשב באופי הבלתי גמור של הקליפים הכוללים פקודות ניפוי באגים ומידע טכני, נראה כי הצילומים שהודלפו מאשרים פרטים רבים שדווחו על המשחק, כולל נוכחות של דמות נשית שניתן לשחק בפעם הראשונה בקמפיין לשחקן יחיד וכן תפאורה עדכנית של Vice City, המקבילה למיאמי ב- GTA, שהופיעה ב-Grand Theft Auto: Vice City של 2002.

לפי מקורות theguardian התוכן שהודלף מהימן ומלבד זאת יהיה קשה לזייף את כמות העבודה העצומה הכרוכה בכך מבלי להקדיש משאבים משמעותיים. החברה המוציאה לאור של GTA Take-Two Interactive אישרה את דלף המידע ושלחה בקשות הסרה ליוטיוב במסגרת The Digital Millennium Copyright Act, בטענה שהחברה מחזיקה בזכויות היוצרים על הצילומים שפורסמו.

ההאקר Teapotuberhacker גם לוקח אחריות על הפריצה למערכות המחשוב של Uber והטכניקות בהן נעשה שימוש נראות דומות. בשני המקרים, אפליקציית ההודעות Slack הייתה נקודת כניסה מרכזית, שבה סביר להניח שמידע ששותף בין אנשי הצוות שימש כדי לקבל גישה נוספת לנתונים רגישים. אבל הפריצה של Rockstar נראית פחות חמורה מהמתקפה על Uber שבה השיג ההאקר גישה מנהלתית לכל הרשת ואפילו היה מסוגל לשלוט בתגובה הראשונית לפריצה עצמה באמצעות שליטה מוחלטת בחשבון Slack. במקרה של רוקסטאר, נראה שההאקר רוצה לזעזע את החברה. בנוסף לסרטונים שכבר פורסמו ביוטיוב כהוכחה למתקפה, הוא טוען שיש לו קוד מקור לפיתוח GTA 5 ו- GTA 6 ונראה בכוונתו לסחוט את חברת פיתוח המשחק. יש לציין כי בטווח הארוך, שחרור קוד המקור למשחקים כמו GTA יוצא לחברת הפיתוח סיכון של חשיפת של סודות מסחריים, סודות טכנולוגיים והנדסיים בעלי ערך גבוה ובכך להגדיל את הסיכון ליצירת גרסאות פיראטיות או ביטול המשחק.

ההאקר השתמש ברשתות חברתיות כדי לדרוש תגובה מ- Rockstar וברור שהוא מקווה למכור לה בחזרה את הנתונים שלא פירסם. לא סביר שיתגלה אם רוקסטאר תבצע עסקה כזו. במידה וקוד המקור ישוחרר, יהיה זה תרחיש גרוע עבור Rockstar, מכיוון שזה יהפוך את המשחק לפגיע לפריצות נוספות כאשר הוא יושק.

מידע על משחק כל כך גדול נשלט בצורה הדוקה ומאובטחת והדלפה בסדר גודל כזה היא כמעט חסרת תקדים. אין ספק כי תהיינה לדלף מידע זה השלכות כספיות, שכן Rockstar חוקרת את הפריצה וההדלפה, משקיעה בכך משאבים וככל הנראה תבצע עדכונים בשיטות העבודה שלה. המוציאה לאור של המשחק עשויה בהחלט להתמודד עם צניחה בערך המניה שלה, כמו גם שאלות לא נוחות מצד בעלי המניות.

חברת רוקסטאר פרסמה תגובה בזו הלשון: "אנו מאוד מאוכזבים מכך שעלינו לחלקון עמכם פרטים של המשחק הבא שלנו בדרך זו. העבודה שלנו על המשחק הבא Grand Theft Auto תימשך כמתוכנן ואנחנו נשארים מחויבים כתמיד לספק לכם, השחקנים שלנו, חוויה שבאמת עולה על הציפיות שלכם. אנו נעדכן שוב את כולם בקרוב וכמובן, נציג לכם כמו שצריך את המשחק הבא כשהוא יהיה מוכן. אנו רוצים להודות לכולם על תמיכתם המתמשכת במצב זה".

למאמר המקור ולקריאה נוספת

דלף מידע בחברת רוקסטאר - GTA6 הודלף
דילוג לתוכן