במתקפת סייבר על מוזיאון ואן גוך שוכפל האתר הרשמי ונגנבו פרטי כרטיסי אשראי

אחת מגלריות האמנות הפופולריות ביותר באירופה – מוזיאון ואן גוך באמסטרדם, הייתה מטרה למתקפת סייבר ראשונה מסוגה נגד שוק האמנות בהולנד. במתקפה זו שוכפל האתר הרשמי של המוזיאון וכך נגנבו פרטי כרטיס האשראי של עשרות לקוחות שרכשו כרטיסים מקוונים. האתר המזויף הוסר במהירות אולם כ- 50 אנשים נפלו קורבן להונאת הסייבר. לפי מומחי סייבר, העובדה שמדובר במספר קטן יחסית של קורבנות, הינו עדות לכך שהמוזיאון גילה עירנות ופועל לשיפור מערכות הגנת הסייבר והמניעה. "העברנו דיווח למשטרה ולגוגל הן מלקוחות שמסרו את פרטי כרטיס האשראי שלהם והן מאלו שרק חשדו והחליטו להזהיר אותנו", אמר דובר המוזיאון.

מוזיאון ואן גוך המכיל את האוסף הגדול ביותר בעולם של ציוריו ורישומיו של וינסנט ואן גוך, מושך אליו כשני מיליון מבקרים בשנה – שיעור הולך וגדל מהם מזמינים את הכרטיסים שלהם באינטרנט. המוזיאון קורא כעת למעוניינים לבקר, להזמין כרטיסים רק מהאתר הרשמי vangoghmuseum.nl.

הצלחת הונאת סייבר מסוג זה תלויה בכך שהאתר המזויף יראה כמה שיותר דומה לאתר האמיתי, כדי שהלקוחות לא יטילו ספק. במקרה לא ביקש זה האתר העברות במזומן לתשלום עבור כרטיסים אלא אישר תחילה את זמינותם של מבחר כרטיסים ולאחר מכן ביקש את פרטי כרטיס האשראי כדי לשמור את הכרטיסים הללו. "שמעתי שאזלו הכרטיסים לתערוכה מסוימת במוזיאון, אבל אז קראתי באנגלית – במה שהתברר כאתר המזויף – שיש כמה כרטיסים זמינים", אמר אחד הרוכשים. "חשבתי שאולי הם שמרו קצת לתיירים".

אתר מוזיאון ואן גוך האמיתי אינו מבקש מהרוכשים להזין את פרטי כרטיס האשראי. לחלק מהלקוחות אפילו היה מושג על כך: "כל כך רציתי ללכת לתערוכה שפשוט חשבתי: אני אמשיך בתהליך הרכישה", אמר אחד מקורבנות הונאת הסייבר.

למקור הידיעה ולמידע נוסף

במתקפת סייבר על מוזיאון ואן גוך שוכפל האתר הרשמי ונגנבו פרטי כרטיסי אשראי
דילוג לתוכן