קבוצת פריצה רוסית חשודה במתקפת סייבר על מתקן מים בטקסס

לפי מומחים מחברת אבטחת הסייבר האמריקאית Mandiant, חשודה קבוצת סייבר המקושרת לממשלת רוסיה בביצוע מתקפת סייבר אשר רמה לגלישה של מיכל במתקן מים בטקסס. הפריצה בעיירה הקטנה Muleshoe בצפון טקסס, התרחשה במקביל לכך שלפחות שתי עיירות אחרות בצפון טקסס נקטו באמצעי הגנה לאחר גילוי פעילות סייבר חשודה ברשתות המחשוב שלהן, אמרו גורמים בעיר ל- CNN. ה- FBI חוקר את פעילות הפריצה, אמר אחד הגורמים הרשמיים. מתקפת סייבר זו הינה דוגמה נדירה להאקרים המשתמשים בגישה לציוד תעשייתי רגיש כדי לשבש את הפעילות השוטפת במתקן מים בארה"ב, לאחר מתקפת סייבר נפרדת בנובמבר 2023 על מפעל מים בפנסילבניה בו האשימו גורמים רשמיים בארה"ב את איראן.

ב- Muleshoe, עיירה של כ -5,000 איש, פרצו ההאקרים למערכת התחברות מרחוק לתוכנה תעשייתית המאפשרת למפעילים לקיים אינטראקציה עם מיכלי מים, אמר ראש העיר רמון סאנצ'ז ל- CNN. מיכל המים עלה על גדותיו במשך כ- 30 עד 45 דקות לפני שפקידי Muleshoe השביתו את המכונה שנפרצה ועברו לפעולה ידנית, אמר סאנצ'ז. פקידי Muleshoe החליפו את התוכנה שנפרצה ונקטו בצעדים אחרים כדי לאבטח את רשת המחשוב, הוסיף סאנצ'ז.

תקריות הסייבר בטקסס עוזרות להסביר פנייה ציבורית נדירה של היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב – ג'ייק סאליבן, בחודש שעבר לפקידי מדינה ולרשויות המים כדי לחזק את הגנת הסייבר שלהם: "מתקפות סייבר פוגעות במערכות המים והשפכים ברחבי ארצות הברית וגופי הממשל יחד עם הנהלות מיתקני המים חייבים לשפר את ההגנה שלהם מפני האיום". יש לציין כי גורמים רשמיים בארה"ב מודאגים מכך שרבות מ- 150,000 מערכות המים הציבוריות במדינה נאבקו למצוא את המזומנים וכוח האדם כדי להתמודד עם איומי פריצה מתמשכים מצד גורמים פליליים ומדיניים.

טרם ברור, אמרו אנליסטים של Mandiant, אם ה- GRU עמד מאחורי מתקפת הסייבר על מתקן המים של Muleshoe, או שמא האקרים אחרים דוברי רוסית אחראים לפריצה. שורת התקריות לא השפיעה על מי השתייה בעיירות. אך אם יאושר כי ה- GRU או אחד מנציגיו היו מעורבים, הדבר יסמן הסלמה במיקוד בתשתית קריטית בארה"ב עבור קבוצה רוסית הידועה לעתים קרובות כמי שממקדת מתקפות סייבר באוקראינה.

פריצת הסייבר ב- Muleshoe עוררה דאגה באזור: בעיר לוקני, כ- 75 קילומטרים מזרחית ל- Muleshoe, זיהו פקידי העיר פעילות חשודה במערכת SCADA של העיירה – רשת מחשבים תעשייתית המסייעת לפקח על מפעלי מים, אמר באסטר פולינג – ראש העיר לוקני, ל- CNN. בעיר הסמוכה הייל סנטר, ניסו האקרים לפרוץ ללא הצלחה לחומת האש של העיר, מה שגרם לעיר להשבית את הגישה מרחוק למערכת ה- SCADA שלה, אמר ראש העירייה מייק סייפרט ל- CNN.

למקור הידיעה ולקריאה נוספת

קבוצת פריצה רוסית חשודה בביצוע מתקפת סייבר על מתקן מים בטקסס
דילוג לתוכן