זה רק עדכון תוכנה, מה כבר יכול לקרות?

הצורך בעדכוני תוכנה ואבטחה קבועים הוא קריטי לשמירה על ביטחון ואמינות מערכות מידע. החשיבות של עדכונים אלה הוכחה באופן מוחלט במהלך התקפת WannaCry בשנת 2017. ההתקפה, שהייתה אחת הגדולות והמשפיעות בהיסטוריה, חשפה חולשות משמעותיות בגישה של ארגונים רבים לעדכוני אבטחה. במאמר זה נבחן את פרטי ההתקפה, את המשמעות של עדכוני תוכנה ואבטחה, את השגיאות הנפוצות שארגונים עושים בהקשר זה ומה אתם יכולים ללמוד מהמתקפה הזו וכיצד להימנע ממתקפות עתידיות.

 

התקפת WannaCry

במאי 2017, וירוס הכופר WannaCry התפרץ והשפיע על מערכות מחשב ביותר מ-150 מדינות. הווירוס, שהיה מתקדם ומזיק במיוחד, ניצל פרצה במערכות הפעלה של Windows, שכבר היתה ידועה ל-Microsoft ועליה הוציאה החברה עדכון אבטחה (patch) כבר חודשים לפני ההתקפה. המחשבים שלא עודכנו נתקעו והמשתמשים נדרשו לשלם כופר בביטקוין כדי לשחרר את המידע. ההתקפה חשפה את החשיבות העצומה של עדכוני אבטחה קבועים והתחזוקה הרציפה של תוכנה.

 

חשיבות עדכוני תוכנה ואבטחה

עדכוני תוכנה ואבטחה חיוניים מכמה סיבות:

 1. סגירת פרצות אבטחה: עדכונים מגינים על מערכות נגד התקפות זדוניות על ידי סגירת פרצות אבטחה.
 2. שמירה על יעילות: עדכונים יכולים לשפר את ביצועי התוכנה ולהוסיף תכונות חדשות.
 3. תאימות: עדכונים מבטיחים שהתוכנה תישאר תואמת לשינויים טכנולוגיים חדשים.

 

שגיאות נפוצות של ארגונים

הנה כמה טעויות נפוצות שארגונים עושים בנוגע לעדכוני אבטחה:

 1. הזנחת עדכונים: חלק מהארגונים מתעלמים מעדכונים חיוניים או מזניחים להתקין אותם בזמן. אנו ב- 010 מספקים פתרון שמפיץ עדכוני אבטחה ועדכוני תוכנה בצורה שוטפת לארגון ובכך מונעת מהארגון להיות קורבן לאירוע כזה.
 2. חוסר מודעות לעובדים: לעיתים ארגונים אינם מודעים לחשיבות ולצורך בעדכוני אבטחה, ולא מבינים שהיא חיונית והכרחית להגנה על מידע עסקי ולשמירה על תקינות המערכות המחשוביות של הארגון. קראו עוד על הפתרונות שלנו למודעות והכשרת העובדים.
 3. אי-התאמה של טכנולוגיה: רכישה של טכנולוגיות חדשות ללא תכנון מוקדם ובדיקה של דרישות עדכונים ותחזוקה.

 

מסקנות והמלצות

להלן מספר המלצות לשיפור הניהול של עדכוני תוכנה ואבטחה:

 1. פיתוח מדיניות עדכונים: חשוב לפתח וליישם מדיניות עדכונים ברורה ומסודרת.
 2. הדרכת מודעות לסייבר לעובדים: הכשרה של עובדים על חשיבות עדכוני אבטחה והנהלים הנכונים לעדכון.
 3. בדיקת עדכונים לפני ההתקנה: למרות החשיבות של עדכונים, חשוב לבדוק אותם בסביבה נבדלת לפני ההטמעה בסביבת העבודה הראשית, כדי למנוע בעיות תאימות או תקלות.
 4. תכנית תגובה למקרה של פריצות אבטחה: במידה והתרחשה פריצה, חשוב להיות מוכנים עם תכנית פעולה מוגדרת לתגובה מהירה ויעילה, נחשתם נכון- אנחנו מספקים גם שירותי הגנה אקטיבית.
 5. שיתוף פעולה עם יועצי אבטחת מידע: שיתוף פעולה עם מומחים חיצוניים יכול לסייע בזיהוי פרצות אבטחה פוטנציאליות ובהצעת פתרונות יעילים. דברו איתנו עוד היום ונבצע עבורכם סקר סיכונים, נזהה את נקודות התורפה, פרצות, ונמליץ על דרכי פעולה להשלמת פערים שיהוו בסיס לבניית מטריית הגנה לארגון שלכם!
 6. הקפדה על גיבויים: גיבוי תקופתי של נתונים חשובים מבטיח שבמקרה של פריצה או תקלה, הנתונים לא יאבדו. תוכלו לקרוא עוד על פתרונות גיבוי המידע שאנו מציעים

בסופו של דבר, עדכוני תוכנה ואבטחה הם לא רק עניין טכני, אלא חלק מתרבות ארגונית שמקדמת אבטחת מידע ומודעות לסיכונים בעידן הדיגיטלי. ההתעלמות מעדכונים יכולה להיות יקרה ביותר, כפי שנראה במקרה של התקפת WannaCry, ולכן חשוב להקפיד על עדכונים תקופתיים ואבטחה מתמדת של מערכות המיד

דילוג לתוכן